Bölcsészettudományi Kar
ÓKORTÖRTÉNETI TANSZÉK

ÓTI 5: Orvoslás az ókori Mezopotámiában

Bácskay András

ORVOSLÁS AZ ÓKORI MEZOPOTÁMIÁBAN: A MEZOPOTÁMIAI GYÓGYÍTÓ RÍTUSOK ELMÉLETE ÉS GYAKORLATA

Ókor-Történet-Írás 5.

Pécsi Tudományegyetem Ókortörténeti Tanszék - L'Harmattan Kiadó, Pécs - Budapest, 2018

ISBN: 978-963-414-398-7

A mezopotámiai kultúra nem csupán az általunk ismert legrégebbi ókori civilizációk egyike, hanem a legtöbb és leginkább sokféle forrással bíró ókori kultúra. E megállapítás az ókori orvoslás területére is igaz. Az olvasó kezében tartott könyv a különböző források bemutatásán túl elsősorban arra törekszik, hogy a korabeli ember betegségről és gyógyításról alkotott elképzeléseit tükrözve mutassa be a Mezopotámiában alkalmazott gyógyító rítusok elméleti hátterét és gyakorlatát. Éppen ezért a betegségek, a gyógyszerek és a kezelések tárgyalása során azok vallással és mágiával kapcsolatos összefüggései is részletesen tárgyalásra kerülnek. A tudományos népszerűsítésen túl a könyv célja, hogy az ókori orvoslás iránt érdeklődő kutatók számára a későbbiekben kézikönyvként szolgálhasson.

BÁCSKAY ANDRÁS (1970) asszíriológus, történész, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Kar Ókortörténeti Tanszékének habilitált oktatója, ahol az ókori Közel-Kelet történetével és vallástörténetével kapcsolatos kurzusokat tart az egyetemi közönségnek.

Elérhető a L'Harmattan Kiadó könyvesboltjában.