Bölcsészettudományi Kar
ÓKORTÖRTÉNETI TANSZÉK

ÓTI 3: Ökonómia és ökológia

Nyomtatóbarát változatPDF változat

ÖKONÓMIA ÉS ÖKOLÓGIA. Tanulmányok az ókori gazdaságtörténet és történeti földrajz köréből.
szerkesztette: Csabai Zoltán, Földi Zsombor, Grüll Tibor és Vér Ádám
Ókor-Történet-Írás 3
Pécsi Tudományegyetem, Ókortörténeti Tanszék - L'Harmattan, Pécs - Budapest, 2015
ISBN 978-963-414-036-8

Tartalomjegyzék

A könyvvel a II. Ókori Történeti Földrajz Konferencia (2013) és a XI. Magyar Ókortudományi Konferencia (ELTE, 2014) Gazdaságtörténeti szekciójának válogatott előadásainak tanulmányait veheti az olvasó a kezébe.

A könyvet három nagy fejezet alkotja: Ókori Kelet, Klasszikus antikvitás és Kárpát-medence. Mindhárom témakör tanulmányai jól reprezentálják a szakterületek forrásanyagát, ezek értékelési lehetőségeit, korlátait, és a nemzetközi kutatási irányokat. Ezt tükrözik az ókori Anatólia esetében a földrajzi egységek lokalizációs problémái (Pálfi Zoltán, Simon Zsolt). Az ókori Mezopotámia gazdasági forrásainak bősége miatt részterületek aprólékos vizsgálata (Földi Zsombor, Vér Ádám, Buhály Attila, Csabai Zoltán). Belső-Ázsiában az írásos, régészeti és ökológiai források együttes kezelése (Felföldi Szabolcs). A klasszikus antikvitás rendelkezik a legstabilabb elméleti háttérrel, amibe jól illeszkednek új tanulmányok (pl. Grüll Tibor, Patay-Horváth András, Takács Levente). Hazai erőforrásainkat tekintve a Kárpát-medence történetének vizsgálata biztosítja a legtöbb lehetőséget új történeti földrajzi kutatásokra, és itt találunk interdiszciplináris kutatáson alapuló eredményeket is, mint például Viczián István, Havas Zoltán, Szeberényi József, Balogh János és Viczián István, Nagy Balázs, Deák Márton, Szeberényi József, Rupnik László, Borhy László tanulmányaiban, valamint Fekete Mária és Szabó Géza közös írása esetén.

A könyv megvásárolható a L'Harmattan Kiadó Könyvesboltjában, vagy megrendelhető közvetlenül a kiadótól.